Как едно училище в Търговище е наистина в 21-ви век

Отдавна като общество сме се отказали да търсим чудеса в образователната система. Обикновено като такива отчитаме индивидуалните успехи на български ученици на световни форуми. Тези успехи обаче не се дължат на ефективността на системата, а са постигнати с много труд по-скоро въпреки самата система. Ето обаче, че в Търговище променят системата. И я променят с много работа, воля и желание да дадат най-доброто на своите ученици.

От повече от година знаем какво се случва с І-во СОУ „Св. Седмочисленици“ в Търговище. От повече от година знаем, че там във всяка стая, в която се провеждат часове, има мултимедиен проектор и персонален компютър (или лаптоп), който е свързан с интернет. Разбира се, във всяка стая има и спускащ се екран, на който учениците да виждат всичко онова, което учителят има да им показва.

От една година училището използва и създадената от Център за образователни инициативи платформа за електронно обучение http://u4ili6teto.bg/1sou-tg. Преди една година за пръв път посетихме това училище, когато обучихме 30 учители как да работят с платформата и как да използват всички предимства, които им дава базираната върху MOODLE обучителна среда.

На 24-ти и 25-ти февруари тази година с моите колеги бяхме поразени и много впечатлени от темповете, с които се модернизира училището и от желанието на учителите да работят. Сега ще ви разкажа тъкмо за това. (Снимките са тук.)

Може би трябва да започна с това, че първият ден на обучението беше в неделя. Директорката Севдалина Зафирова беше осигурила обяд за всички, при условие че в Тръговище почти всички учители могат да се приберат пеша у дома за обяд за най-много 15 минути.  Нямаше нито един отсъстващ учител, а освен това всички участваха активно в обучението. Очевидно спойката  между ръководство и учителски състав тук е позитивна и е успяла.

В следобедната кафе-пауза нашите домакини ни показаха новия Център по природо-математически науки, създаден с помощта на Фондация „Америка за България“. Снимките са достатъчно карсноречиви. Големите екрани във фоайетата, както и уредбата, се използват всеки петък за ученическо караоке в голямото междучасие. Това междучасие е по-дълго от обикновено, като в караокето участват ученици и учители. Петя Ангелова, учител по ИКТ, разказа, че често учениците оставали и следобед в училище, защото им било приятно. В същите тези фоайета са инсталирани вертикални тъч-скрийн компютри, които могат да се ползват от всички в училището напълно свободно. Вероятно тук е мястото да спомена, че от повече от година и половина в цялото училище има и wi-fi мрежа с достъп до интернет.

В рамките на същия проект училището е осигурило т.нар. подвижни компютърни кабинети. Това са два големи метални шкафа на колела, които съдържат  по 16 лаптопа+един учителски всеки. Така всеки учител, който иска да работи заедно с класа си в платформата за електронно обучение, може да го направи в която и да било класна стая, ако някой от 4-те компютърни кабинета не е свободен.

Шкафовете са на колела, както вече стана дума, но тежат. Това обаче не пречи да се използват на различни етажи, защото в сградата от 5 години има асансьор, който обслужва учениците, които имат затруднени двигателни способности. Цялото училище е достъпно за всички – нещо, с което не могат да се похвалят редица институции дори в столицата.

Създадените кабинети в рамките на Центъра за по природо-математически науки притежават и интерактивни дъски, които са комбинирани с мултимедийни проектори, които могат да излъчват и в 3D формат. Да, трябват очила за 3D, които обаче са налични в училището заради 3D кабинета, разположен на приземния етаж. В тази малка „кино зала“ станахме свидетели на 3D демонстрации, направени от Живко Зафиров, учител по физика. С кинетичната система за управление на образа той ни показа как прави часовете на учениците интересни и забавни, а физиката се превръща в разбираем и любим предмет.

И ако в началото, преди година и малко, по-голямата част от учителите са били негативно настроени към започващата модернизация, то сега сега разликата е единствено в тов колко е голямо желанието за работа и оптимизма. Извинявам се, ако звуча патетично, но никога не съм предполагал, че ще стана свидетел в България на толкова хубаво начало.

Искрено съм убеден, че успехите на учениците от Търговище няма да закъснеят и след няколко години ще чуваме все по-често за тях.

Автор: Емил Джасим

2 thoughts on “Как едно училище в Търговище е наистина в 21-ви век

1. Горда съм,че моето училище дава пример на цяла България с постиженията си и като член на Асоциацията на Кеймбридж училищата!

2. А, пък аз ви гледам как пушите пред входа на училището.